Wednesday 29th May 2024

धनबहादुरको फेसबुक स्टाटसले पाेखरा १८ तरङ्गीत्

December 25, 2022 12:28 am,

हेरालो खबर,
१० पौष, पोखरा ।

शैक्षिक, बौद्धिक तथा सामाजिक ब्यक्तित्व धनबहादुर थापाले सामाजिक सञ्जालमा पोष्ट गरेको एउटा स्टाटसले यतिवेला पाेखरा १८ सराङ्गकोटमा तरङ्ग ल्याइदिएको छ । थापाले मंसिर १० गते आफ्नो फेसबुक वालमा सराङ्गकोट टपको टप नै छेकिनेगरी भौतिक निर्माणका लागी डोजरबाट टप नै भत्कने गरी जमीन सम्याउने काम कसले किन कसरी दियको हो ? अनि यस्तो सामरिक इतिहास बोकेको पौराणिक क्षेत्र (जून सार्वजनिक जग्गा पनी हो) आम वडावासीको सहमति बिना दिन मिल्छ की मिल्दैन ? भनेर प्रश्न तेर्साएका थिए ।


अन्नपूर्ण केवलकारले सराङ्गकोटमा राख्न लागेको ६० फिट अग्लो पञ्चमुखी मुर्तिका लागि निर्माण स्थल सराङ्गकोट टपमा डोजर चलेको देखेपछि थापाले सोही बिषयलाई लक्षित गरि स्टाटस राखेका थिए ।


थापाले यस बिषयको उठान गरेपश्चात सराङ्गकोटका बिभिन्न सामाजिक, बौद्धिक, राजनैतिक ब्यक्तित्व, समाजिक तथा नागरिक अगुवा लगाएतले निर्माण कार्य र यसले सराङ्गकोटमा पार्न सक्ने प्रभावका वारेमा थापासँग भेटेर नै चासो राखेका थिए । नेकपा माओवादी वडा नं. १८ सराङ्गकोटले त यस बिषयका सन्दर्भमा पौष ४ गते वडा नं. १८ का वडा अध्यक्ष समक्ष ज्ञापन पत्र नै बुझाएको थियो ।


स्थानियहरुको चासो बढुदै गएको र उनिहरुको साथ पाउने देखेपश्चात थापाले पुनः सामाजिक सञ्जाल मार्फत यस बिषयमा थप छलफलका लागि भेला नै आह्वान गरेका थिए ।


शनिवार पोखराको बिन्धवासिनीमा भएको भेलामा सराङ्गकोटका बैद्धिक, सामाजिक, नागरिक अगुवा लगाएत नेपाली काँग्रेस, नेकपा एमाले, नेकपा माओबादी केन्द्र, एकिकृत समाजबादी, राप्रपा लगाएतका पार्टीका प्रतिनिधि, यूवा क्लव लगाएतका सामाजिक संघ संस्थाका प्रतिनिधी र स्थानिय बासिन्दा सहभागी भएका थिए ।


भेलामा सहभागीहरुले सराङ्गकोटको ऐतिहासिक, पर्यटकिय, समाजिक सास्कृति र धार्मिक महत्व माथी चर्चा गर्दै बिभिन्न ब्यापारि र स्वार्थ समूहले यसको अस्तित्व समाप्त पार्न लागेको भन्दै चिन्ता ब्यक्त गरेका छन् । सराङ्गकोट क्षेत्रमा रहेको ५६ रोपनी सार्वजनिक जग्गा माथिको अतिक्रमण र सराङ्गकोटको पुरानो ऐतिहासिक पर्यटकिय क्षेत्र टप नै छेकिने गरि अन्नपूर्ण केवलकारले निमार्ण गर्न लागेको पञ्चमुखी गणेशको मूर्तिले सराङ्गकोटको अस्तित्व संकटमा परेको भन्दै त्यसलाई रोक्नुपर्ने माग गरेका छन् ।


कार्यक्रममा उपस्थित ब्यक्तिहरुले सराङ्गकोट धार्मिक एव पर्यटन क्षेत्र बिकास समितिले आर्थिक पारदर्शिता प्रदान गर्न नसकेको र आफ्नो भोगाधिकारमा रहेको सार्वजनिक जग्गा ब्यापारिक समूहलाई उपभोग गर्न दिएको भन्दै असन्तुष्टी समेत ब्यक्त गरेका छन् ।


भेलाले सराङ्गकोट संरक्षण तथा बिकास अभियान सरोकार समिति” सराङ्गकोट तदर्थ समिति निमार्ण गरेको छ । तदर्थ समितिमा सराङ्गकोटमा एक घर एक धारा निमार्ण अभियान्ता टिकाराम तिमिल्सिना, उत्पिडित तथा स्थानिय प्रतिनिधित्व गर्दै लक्ष्मण परियार, युवा शैक्षिक ब्यक्तित्व सुर्य वहादुर थापा, अग्रज पर्यटन अभियान्ता पोष्टराज चपाई, पुर्व वडा सदस्य द्धय हरि लम्साल र भोजकुमारी थापा, सामाजिक क्षेत्रबाट अन्नपुर्ण सामादायिक बिकास मञ्चका अध्यक्ष महेशकुमार तिमिल्सिना, सराङ्गकोट टपको पुरात्वतिक अध्येता प्रदिप ढकाल, कृषि पर्यटन अभियान्ता आविष्कार थापा, अग्रज बल बहादुर थापा सदस्य गरी ११ सदस्य रहेका छन् भने पत्रकार बलराम तिमिल्सिनालाई प्रेस सल्लाहाकार तथा अधिवक्ता बलराम तिमिल्सिनालाई कानुनी सल्लाहकारको जिम्मेवारी दिएको छ ।


छलफलमा सुझाव दिने अधिकाशं सहभागीहरुले, स्थानिय समुदायको र हित बेवास्था गरिएको, सराङ्गकोट टपको पर्यटकिय बिकासको मोडेलको बारेमा सरोकारवाला बिच कहिल्यै छलफल नभएको, धार्मिक क्षेत्र बिकास समितिका आर्थिक गतिबिधी र निर्णय प्रकृया पारदर्शि नरहेको, स्थानिय समुदायलाई जानाकारी समेत नहुने गरी अनावश्यक भ्यु टावर खडा गरीएको, पहिलो शाह बशंका राजा कुलमण्डल शाहसगँ जोडिएको एैतिहाशिक महत्व, भुमे काली, चण्डी काली र त्यहाँका काल भैरव धार्मिक महत्वलाई नष्ट गरिएको, भौगोलिक हिसाबले शिरमा बली चल्ले काली र तल बली नचल्ले गणेश तथा शिव मुर्ती निर्माण गर्दा हिन्दु धर्मको बिधी शास्त्र भन्दा बढी धर्मका आधारमा ब्यपार गर्ने नियत राखिएको, स्थानिय परियार समुदाय र उनीहरुको कटुवाल प्रथालाई बिस्थापन गरिएको, वली पुजाको परम्परालाई नष्ट गरिएको जस्ता बिषयहरु उठ्ठान गरेका थिए ।

सराङ्गकोट धार्मिक एव पर्यटन क्षेत्र बिकास समितिले सराङ्गकोटमा शिवमन्दिर निर्माणका लागि बिभिन्न समयमा ६ पटक भन्दा बढी महायज्ञ नै सञ्चालन गरि सकेको छ । एक दशक भन्दा बढी बित्दा पनि उक्त निर्माण कार्य सम्पन्न हुन सकेको छैन, भने समितिको आर्थिक पारदर्शिता देखाउन नसकेको भनेर समितिका गतिविधिप्रति स्थानिय असन्तुष्ट रहेका छन् ।


पोखरा महानगरपालिका वडा नं. १८ ले सराङ्गकोट टप क्षेत्र वरपर रहेको ५६ रोपनी सार्वजनिक जग्गा उक्त धार्मिक समितिको नाममा भोगचलनका लागि सिफारिस गरेको र पोखरा महानगरबाट समेत उक्त सिफारिस सदर गरि मन्त्रिपरिषद्मा पेश भएको चर्चा चल्ने गरेको छ । सोही जग्गा मध्यबाट ५ रोपनी क्षेत्रफल बराबरको जग्गा धार्मिक समितिले अन्नपूर्ण केवलकारलाई मूर्ति निर्माणको लागि उपलब्ध गराएको हो ।


वडा नं. १८ का हालका वडा अध्यक्ष उक्त धार्मिक समितिको कोषाध्यक्ष रहेका छन् भने धार्मिक समितिको अध्यक्षमा प्रेम बहादुर जिसी, उपाध्यक्ष उमनाथ चपाइँ, मिनबहादुर थापा, महासचिव शमसेर बहादुर थापा, सचिव दिलबहादुर जि.सी, सदस्यहरुमा छविलाल तिमिल्सिना, गंगा तिमिल्सिना, ज्ञानबहादुर थापा, कमलबहादुर थापा, कमला पोख्रेल, दिपेन्द्रबहादुर थापा, विकास थापा मगर, कृष्णबहादुर थापा, शिवप्रसाद कोईराला तथा सल्लाहकारहरूमा रणबहादुर थापा, झपटबहादुर थापा, लक्ष्मण तिमिल्सिना, पूर्णप्रसाद तिमिल्सिना, सम्बरबहादुर थापा, पुष्कलबहादुर थापा लगाएतका रहेका छन् ।

धार्मिक समतिले लगाएको महायज्ञमा दान गर्नका लागि बाचन गरेको १ करोड रुपैया अन्नपूर्ण केवलकारले हालसम्म पनि नदिएको स्थानिय बताउछन् । केवकारले ब्यापार बिस्तारका लागि भन्दै पञ्चमुखी गणेशको मूर्ति निर्माणको योजना अघि सारेको थियो । उक्त मूर्ति निर्माणको सिलन्यास पोखरा महानगरका मेयर धनराज आचार्यले गरेका थिए । करिव ६ करोड लागतमा निर्माण हुने मूति निर्माणका लागि धार्मिक समितिले अन्नपुर्ण केबुलकारका अध्यक्ष कालु गुरुङको संयोजकत्वमा उपसमिति गठन गरेको छ ।

करिव ४ दशक अघि ब्यक्तिको नाममा दर्ता हुन लागेको उक्त ५६ रोपनी जग्गा तत्कालिन समयमा धनबहादुर थापाकै नेतृत्वमा ब्यक्तिको नाममा जानबाट रोकिएर सार्वजनिक कायम भएको थियो ।


तीज गीत २०७७, एक समालाेचना

लोकगीत लोकमाससँग तादात्म्य भएको गीत हो । समस्त लोकको व्यक्तित्व उत्रने र लोकले आफ्नै...

बिहानै शक्तिशाली भूकम्प, तीनकाे मृत्यू

हेरालो खबर, पाेखरा | पपुवा न्यू गिनीमा ६.९ म्याग्निच्युडको शक्तिशाली भूकम्पमा जादा कम्तीमा तीन जनाको...

समर्पण

सूर्यबहादुर थापा पाेखरा , म चाहदिन तिम्रो मनमा कुनै बन्धन होस्म त एक स्वतन्त्रताको...

मौनतामा हुर्किएकाे प्रेम

सृजना लामिछाने के लेखुँ प्रिया तिम्रो लागि ? कुशल छु, कुशलताको काममा गर्छु ।...

काेराेनाले निम्त्याएका संभावनाहरू…

श्रम गर्ने बानीको बिकास गरी त्यसबाट सन्तुष्टि प्राप्त गर्ने जनशक्ति निर्माण गर्न सकिएमा गफ...

अहो ! त्यो रोमान्स…

पुषको महिना । काठमाण्डौको मौसम । तुवालोले डम्म भएको आकास । कोलाहल बस्ती बिचको...

प्रेमको भ्रम अनि यथार्थ

सृजना लामिछाने, काठमाण्डाै । हो! जिउने क्रममा प्रेम जुनसुकै कारणले पनि आवस्यक पर्दोरहेछ ।।...

कास्कीका ३२ पर्यटकिय स्थल, कतै तपाइ पुग्न छु्ट्नु त भएन ?

सूर्यबहादुर थापा / हेरालाे खबर /२०७६ अश्विन २ गते बिहिवार नेपालको गण्डकी प्रदेशमा पर्ने...

यस्ता छन् लमजुङका घुम्नैपर्ने ठाँउहरू

सूर्यबहादुर थापा / हेरालाे खबर /२०७६ भद्र ३१ गते मंगलबार लमजुङ जिल्ला साबिक पश्चिमाञ्चल...

पाेखराका पर्यटकिय गन्तब्य, कतै तपाइ पुग्न छुट्नु त भएकाे छैन ?

हेरालो खबर,  भाद्र १२, २०७६, पाेखरा  । पोखरा उपत्यका मध्य नेपालमा पर्दछ । नेपालकै दोस्रो ठूलो...

Top 5 best smartphones under 20,000Rs in Early 2019

smartphones

It’s the age of smart phones. As your daily drivers smartphones play a big...

Sedi of Pokhara is carrying abundant possibility of investment

Surya Bahadur Thapa. Photo : Ram kumar Rai (Chimse Rai)/ Surya Bahadur Thapa Heralokhabar,...

Dawa Sherpa, A student of TU, to summit Everest

Dawa sherpa Farewell

Vice-chancellor of Tribhuwan University gives an official farewell In the presence of Tribhuwan University...

हतियार बोकेर हिँडेको फेला पारे गोली हान्न सुरक्षा निकायलाई निर्देशन

हेरालो खबर २०७५ फाल्गुन ३०, विहिबार सरकारले नेत्र बिक्रम चन्द बिप्लब नेतृत्वकाे नेकपाको गतिविधिमाथि...

विप्लव नेकपामाथि कडा बन्दै सरकार , बिप्लबका गतिबिधी प्रतिबन्ध लगाउने घोषणा

हेरालो खबर २०७५ फाल्गुन २८, मंगलबार, काठमाडौं । सरकारले नेकपा विप्लव समूह आपराधिक संगठन...

सिके राउतसँग भएकाे सम्झौता विरुद्ध प्रदर्शन हुने

हेरालो खबर २०७५ फाल्गुन २६ आइतबार, काठमाडौं । सरकार र डा.सिके राउतबीच भएको ११...

आजको राशिफल

पञ्चाङ्ग वि.सं. २०७५ साल फागुन २५ गते। शनिबार। इश्वी सन् २०१९ मार्च ९ तारिख।...

विप्लवद्वारा फागुण ३० गते नेपाल बन्दको घोषणा

हेरालो खबर २०७५ फाल्गुन २४, शुक्रबार काठमाडौं ।  नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (ने.क.पा.) का महासचिव...

पोखराको हल्लनचोकमा बिस्फाेट

हेरालो खबर २०७५ फाल्गुन २४, शुक्रबार, संचारकर्मी शिव न्यौपाने पाेखरा । पोखराको लेकसाईड हल्लनचोक...

रबिन्द्रलाइ सम्झदै पुश्कल शर्माले गाए यस्ताे गीत

हेरालो खबर २०७५ फाल्गुन १९, आईतबार  । लोकप्रिय गायक तथा सर्जक पुश्कल शर्माको केहि...

पोखरा प्याराग्लाईडिङ दुर्घटना हुँदा एकजनाको मृत्यु

हेरालो खबर २०७५ फाल्गुन १९, आईतबार पोखरापोखरा प्याराग्लाईडिङ दुर्घटना हुँदा एकजनाको मृत्यु भएको छ...

पूर्वअर्थमन्त्री एवं नेकपाका नेता भरतमोहन अधिकारीको निधन

हेरालो खबर २०७५ फाल्गुन १८ शनिबार ।  पूर्वअर्थमन्त्री एवं नेकपाका नेता भरतमोहन अधिकारीको निधन...

आजको राशिफल

पञ्चाङ्ग वि.सं. २०७५ साल फागुन ६ गते। सोमबार। इश्वी सन् २०१९ फेब्रुवरी १८ तारिख।...

Cable car to run in Pokhara from this Baisakh

Heralo Khabar, 2075 magh 30 Wednesday, Pokhara. Cable Car, which is to connect Sedi...

World Split, the crisis in Venezuela A war of Ideology

From left, US president Donald J. Trump, Venezuela president (self Proclaimed) Juan Guaido, Venezuela president Nicolas Maduro, CPN Leader Puspakamal Dahal (Prachanda)

2019 Feb 02, Kathmandu. The crisis in Venezuela is a hot talk around the...

स्याङजाको खाल्टेमा प्रथम क्यानोनिङ तथा सुन्तला महोत्सव हुने

वेद गुरुङ (विवेक) हेरालो खबर २०७६ मंसिर २८, शनिवार स्याङ्जा– पौष १७ देखी २०...

भर्खरै पुर्वि नवलपरासीको डण्डामा सवारी दुर्घटना, १ को घटनास्थलमै मृत्यु

हेरालो खबर २०७६ श्रावण १५    पुर्वि नवलपरासीको डण्डामा सवारी दुर्घटना हुदा १ को...

MCC सम्झाैता PDF नेपालीमा अध्ययन गर्नुहाेस् । मुख्य बिषय हाइलाइट सहित

https://heralokhabar.com/wp-content/uploads/2020/01/Mcc-Agreement-Nepali.pdf

©https://heralokhabar.com/ All Rights Reserved heralokhabar.com Mantain By : Webbank Nepal